– Inauguracja Lubelskich Bronowickich Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Lublinie

Z dużą satysfakcją informujemy, że w dniu 18 maja 2018 roku odbyła się inauguracja Lubelskich Bronowickich Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Lublinie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Lublinie. We Mszy Świętej uczestniczyły wszystkie szkoły z naszej dzielnicy i Miasta Lublina z pocztami sztandarowymi oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Lublina oraz województwa Lubelskiego.

Uroczystej Mszy Świętej towarzyszyła Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego z Dęblina i Chór Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. Modliły się również bohaterki ostatniej wojny: 95-letnia „Sybiraczka” wywieziona na początku 1940 roku z całą rodziną, w bydlęcych wagonach na nieludzką ziemię, Henryka Paśnik – uhonorowana podczas Mszy Świętej medalem „Pro-Patia” i o rok młodsza Marianna Krasnodębska – żołnierz Armii Krajowej, wcześniej wyróżniona medalem „Jad Waszem” za ratowanie Żydów.

Obie Panie wygłosiły do dzieci, młodzieży i zgromadzonych serdeczne podziękowania. Była to wspaniała lekcja żywej historii Polski.

Mszę Świętą celebrował i piękne patriotyczne kazanie wygłosił ks. proboszcz Arkadiusz Paśnik, odznaczony również podczas uroczystości medalem „Pro-Patia” wnuk Henryki Paśnik.

Po Mszy Świętej przedstawiciele szkół, organizacji społecznych i innych organizacji złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar zamordowanych w Katyniu. Następnie wszyscy uczestnicy w towarzystwie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Warszawskiego z Dęblina na czele, przeszli z kościoła pw. Świętego Michała Archanioła, ulicami Lublina na bulwar nad rzeką Bystrzycą, w Sąsiedztwie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie, by wziąć udział w wydarzeniach patriotyczno-kulturalnych lubelskich szkół i nie tylko.

Wszystkie szkoły, a także dzieci z przedszkoli przygotowali wspaniałe patriotyczne programy, a odbywały się one mimo niesprzyjającej aury w godzinach od 11:00 do 14:30 przed licznie zgromadzoną widownią, mieszkańcami województwa i miasta Lublin.

O godzinie 16:00 rozpoczęła się część oficjalna. Uroczystość popołudniową zaszczycili Posłowie: dr Joanna Mucha, mgr inż. Sylwester Tułajew, mgr Lech Sprawka. Prezydenta Miasta Lublina reprezentował zastępca Prezydenta Miasta mgr inż. Artur Szymczyk. W uroczystościach uczestniczyli także Radni Rady Miasta Lublin, a Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentowała Pani Sekretarz Województwa Anna Augustyniak, a Wojewodę Lubelskiego Pan Tomasz Pitucha.

Podczas części oficjalnej wyróżniono kilkadziesiąt osób, wręczono między innymi medale okolicznościowe marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, dyplomy Wojewody Lubelskiego oraz Medale „Komisji Edukacji Narodowej”, które z upoważnienia Pani Minister Anny Zalewskiej wręczył zasłużonym pedagogom, Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew.

Referat okolicznościowy „Słowo na 100-lecie Niepodległości Polski” przygotowany przez Przewodniczącego Społecznego Komitetu Organizacyjnego inż. Adama Głowacza i Przewodniczącego Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice Andrzeja Szyszko, wygłosił Zastępca Dyrektora S.P.S. nr 26 w Lublinie mgr Piotr Mochol.

Wszyscy zabierający głos w imieniu Władz Miejskich, Wojewódzkich i Państwowych, w tym także Pani Sekretarz Województwa Anna Augustyniak, byli pełni pełni uznania dla Dyrekcji Szkół i Organizatorów tej pięknej i ważnej uroczystości, której walor historycznej pamięci jest bardzo cenny. szczególnie dla dzieci i młodzieży.

Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Formacji Tańca Towarzyskiego „Gamza” w ramach 65-lecia Politechniki Lubelskiej, oraz koncert zespołu „Masters”. Nowością był występ profesjonalnego Chóru Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie połączony z Orkiestrą Wojskową Garnizonu Warszawskiego z Dęblina, przygotowany specjalnie na to wielkie wydarzenie.

„Opatrzność Boska” zapewniła uczestnikom uroczystości dużo wspaniałych przeżyć w plenerze, na tle najpiękniejszej panoramy naszego miasta Lublin.

Te wspaniałe obchody święta nie były by możliwe, gdyby nie pomoc finansowa, organizacyjna i logistyczna, za którą serdecznie dziękujemy Prezydentowi Miasta Lublina, Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Wojewodzie Lubelskiemu, Komendantowi Wojewódzkiemu i Miejskiemu Policji w Lublinie, PGE dystrybucja w Lublinie, GALA DOM, MAK DOM, sieci sklepów Auchan, E.Leclerc i Makro w Lublinie oraz dyrekcjom szkół, przedszkoli i organizacji społecznych związanych z dzielnicą Bronowice i miastem Lublin.

Informujemy, że druga część Lubelskich Bronowickich Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Lublinie, połączona z Drugim Ogólnopolskim Lubelskim Jarmarkiem Bronowickim, odbędzie się w dniu 7 września 2018r. na terenach Szkoły Podstawowej nr. 33 przy ulicy Pogodnej 19 w Lubinie.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

Osoby odznaczone i wyróżnione na wojewódzkiej Gali Integracyjno-Patriotyczno-Kultutalnej w dniu 18 maja 2018r.

– Anna Stasiak – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie

– Alicja Dudak – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie

– Beata Kosidło – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie

– Wojciech Stempurski – nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie

– Ewa Wrońska – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie

Dyplomy uznania Wojewody Lubelskiego otrzymały:

– Lucyna Mądra – dyrektor VIII LO w Lublinie

– Edyta Bochniarz-Tyra – Sekretarz Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice

– Bożenna Kowalik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie

– Alicja Dudak – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie

– Danuta Bochniarz – wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice

– Ksiądz Arkadiusz Paśnik – Proboszcz Parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Lublinie.

– Witold Woliński – Prezes Firmy MAK DOM w Lublinie.

Medale prezydenta miasta Lublina otrzymali:

Medal 700-lecia Miasta Lublina  – MAK DOM w Lublinie

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Auchan Lublin

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Witold Woliński MAK DOM Lublin

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Ksiądz Arkadiusz Paśnik – Proboszcz Parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Lublinie.

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Beata Kolińska – Nauczyciel Zespołu Szkół Lider w Lublinie

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Andrzej Grądzielewski – Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Anna Stasiak – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Danuta Bochniarz – wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Łukasz Tatara – Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Artur Sadowski – dyrektor MAK DOM w Lublinie

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Natalia Rudzińska – Nauczyciel Zespołu Szkół Lider w Lublinie

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Violetta Robaczewska – nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie

Medal Prezydenta Miasta Lublina – Małgorzata Janczar – Nauczyciel Zespołu Szkół Lider w Lublinie

Okolicznościowy Grawerton – Adam Głowacz – Przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego

Okolicznościowe Medale Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymali:

– Bożenna Kowalik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie

– Alicja Dudak – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie

– Edyta Bochniarz-Tyra – Sekretarz Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice

– Witold Woliński – Prezes Firmy MAK DOM w Lublinie.

– Violetta Stachyra – wicedyrektor Szkół Centrum Kształcenia MENTOR w Lublinie

– Michał Kubasiewicz – Prezes Centrali MAK DOM  w Piasecznie.

Galeria zdjęć z Inauguracji Lubelskich Bronowickich Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Lublinie oraz filmy z Mszy Świętej i uroczystej gali w załączeniu.

Partnerzy

 ul. Sokola 19/36
20-336 Lublin

andrzejsz.lublin@skm-bronowice.pl

Siedziba Rady Dzielnicy
dyżury poniedziałek od 10 do 12
 ul. Krańcowa 106
20-323 Lublin

Back to top