– Ogólnopolska gala patriotyczno-kulturalna w ramach programu „Warto być Polakiem”

15 sierpnia na lubelskich Bronowicach odbyła się ogólnopolska gala patriotyczno-kulturalna w roku 100-lecia urodzin Św. Jana Pawła II, połączona z odsłonięciem pomnika Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbywała się w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Skrócona relacja z uroczystość odsłonięcia pomnika Stefana Kardynała Wyszyńskiego.


Uroczystość odsłonięcia pomnika Stefana Kardynała Wyszyńskiego na lubelskich Bronowicach.


Pomnik stanął na skwerze noszącym imię Prymasa Tysiąclecia przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie. Kardynał Wyszyński przez lata był związany z Lublinem i z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Studiował tu prawo kanoniczne i uzyskał dyplom doktora. W latach 1946 – 1948 jako biskup lubelski, był Wielkim Kanclerzem KUL. Później już jako kardynał i prymas Polski był odpowiedzialny za KUL z ramienia episkopatu. Był też założycielem lubelskiej Caritas.
W uroczystościach udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, wojewoda lubelski Lech Sprawka, wiceprezydent Miasta Lublin Mariusz Banach, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk oraz radni miejscy i zaproszeni gości.
Pomnik poświęcił Biskup Ryszard Karpiński, w asyście księży proboszczów ks. dr-a Mariana Dumy z parafii pw. Świętego Krzyża oraz ks. dr-a Marka Suprygi z parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego.
Uroczystość uświetnił koncert pieśni petriotyczno-religujnych w wykonaniu Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki.

Partnerzy

 ul. Sokola 19/36
20-336 Lublin

andrzejsz.lublin@skm-bronowice.pl

Siedziba Rady Dzielnicy
dyżury poniedziałek od 10 do 12
 ul. Krańcowa 106
20-323 Lublin

Back to top