– Beatyfikacja Kadynała Wyszyńskiego na Lubelskich Bronowicach 12.09.2021 i koniec generalnego remontu Naszej Parafii po podpaleniu

Trwają intensywne przygotowania na Lubelskich Bronowicach beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W roku ubiegłym 15.08.2020 upamiętniliśmy tego wielkiego Polaka poprzez wykonanie, odsłonięcie i poświęcenie pięknego pomnika przy ul. Drga Męczenników Majdanka 22-24 w Lublinie.

Obecnie zabiegamy o bezpośrednie łącza i transmisję gdzie wspólne oglądać będziemy beatyfikację Kardynała Wyszyńskiego w bezpośredniej transmisji w kościele pod wezwaniem Św Krzyża w Lublinie, który po podpaleniu przechodzi generalny i gruntowny remont (informacja i galeria zdjęć poniżej). A po za kończeniu uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie, procesja w asyscie orkiestry wojskowej z kościoła pod wezwaniem Św. Krzyża uda się pod pomnik gdzie złoży wiązanki i kwiaty temu wielkiemu Polakowi. W krótce również przedstawimy państwu szczegóły szczegóły.

Nasza Świątynia, po pożarze będzie Piękniejsza i Nowocześniejsza …
Generalny remont kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża przy ul. Pogodnej po pożarze powoli dobiega końca. Wierni będą pod wrażeniem zmian, jakie nastąpiły świątyni. – Będzie piękniej i nowocześniej – zapewnia ksiądz proboszcz dr Marian Duma.
Pożar kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża przy ul. Pogodnej na lubelskich Bronowicach wybuchł dokładnie pięć miesięcy temu. Kompletnemu zniszczeniu uległy drewniane drzwi, przedsionek oraz Kaplica Adoracji. Cały kościół został zadymiony. Dym okazał się strasznym żywiołem, niszcząc ściany, meble, obrazy i cenne ikony. Początkowo straty szacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostatecznie okazało się, że są o wiele wyższe, idące w setki tysięcy.
– Sam koszt wymiany spalonych, ogromnych drzwi wejściowych do kościoła to około 40 tysięcy złotych. Renowacja zadymionych obrazów, ikon, zabytkowych mebli kosztować będzie co najmniej dwa razy tyle – wyliczał w marcu na łamach tygodnika ksiądz proboszcz dr Marian Duma.
W ubiegłym tygodniu sprawdziliśmy, jak wygląda postęp prac w świątyni. Na podłodze już lśniła nowa posadzka, ściany były już pięknie pomalowane na biało i seledynowo, poddane renowacji ławki i konfesjonały biły blaskiem, na wymienionych oknach uwagę przyciągały kolorowe witraże z wizerunkami Świętych.
– Wszystkiego gołym okiem nie widać. Przy okazji generalnego remontu zamontowaliśmy ogrzewanie podłogowe, w świątyni wymieniona została instalacja elektryczna oraz nagłośnieniowa i internetowa. Teraz będzie piękniej i nowocześniej – mówi ksiądz M. Duma.
Kościół przy Pogodnej powstał przed 31 laty, dzięki ofiarności mieszkańców, teraz też dzięki nim przeprowadzany jest generalny remont.
– Jako społeczność bronowicka zwróciliśmy się do wielu instytucji: do premiera RP Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, do prezesa NBP Adama Glapińskiego, prezesa Orlenu Daniela Obajtka, do całego zarządu PZU, do przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzego Szwaja, marszałka Jarosława Stawiarskiego, wojewody Lecha Sprawki, przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Pakuły i Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina. Odpowiedzi nadeszły z Orlenu, PZU, NBP i prezydenta Lublina. Wszyscy współczują i… wspierają nasze działania. – mówi Andrzej Szyszko, prezes Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina.
Póki co, cała nadzieja w ofiarności mieszkańców dzielnicy i Lublina. – Ogromne wsparcie otrzymujemy od Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina-Bronowice i Zarządu Dzielnicy, którzy pomagają nam w walce z biurokratycznymi procedurami, niezbędnymi do prowadzenia remontu – przyznaje ks proboszcz dr Marian Duma.
Dobrowolne wpłaty można dokonywać na konto Parafii p.w. Świętego Krzyża, 20-337 Lublin, ul. Pogodna 7, nr konta PKO BP 28 1020 3150 0000 3302 0041 6438.
Jak zapewnia ks dr M. Duma remont powinien zakończyć się do końca sierpnia.
– Na 12 września w naszej parafii planujemy uroczystości z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, które odbędą się w Warszawie. W naszym odnowionym kościele, na dużym telebimie, będziemy mogli śledzić i wspólnie przeżywać to wielkie, historyczne wydarzenie z Sanktuarium Opatrzności Bożej. Prymas Tysiąclecia, będąc biskupem lubelskim, wielokrotnie bywał na Bronowicach, gdzie głosił piękne kazania. W ubiegłym roku, w dowód wdzięczności mieszkańcy naszej parafii i dzielnicy oraz miasta wystawili kardynałowi Wyszyńskiemu przepiękny pomnik przy ulicy Droga Męczenników Majdanka 22-24 – mówi proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża.

Dziękuję za rozmowę

Michał Stefański – Członek Społecznego Komitetu Mieszkańców

 

 

Partnerzy

 ul. Sokola 19/36
20-336 Lublin

andrzejsz.lublin@skm-bronowice.pl

Siedziba Rady Dzielnicy
dyżury poniedziałek od 10 do 12
 ul. Krańcowa 106
20-323 Lublin

Back to top