– Podsumowaliśmy miniony rok i przedstawiliśmy plany na 2025. Konferencja na 6 z plusem!

12 lutego 2025 roku w LubHotelu przy ul. Krańcowej 107A w Lublinie odbyła się konferencja przygotowana przez Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina Bronowice i Zarząd Dzielnicy Bronowice. Podczas konferencji podsumowano zrealizowane inwestycje i wydarzenia patriotyczno-kulturalne w roku 2024 na lubelskich Bronowicach oraz przedstawiono plan działań inwestycyjnych oraz wydarzeń patriotyczno-kulturalnych w 2025 roku, odbywających się w ramach Ogólnopolskich Lubelskich Bronowickich Kulturalii.

Spotkanie było okazją do uhonorowania osób i instytucji, które przyczyniły się do rozwoju społecznego, edukacyjnego i kulturalnego dzielnicy Bronowice, miasta Lublin i województwa lubelskiego.

Podczas konferencji dokonano podsumowania wydarzeń, które miały miejsce w minionym roku:

  • 3 maja 2024 r. – koncert patriotyczny „Świętujemy” z okazji 233. rocznicy Konstytucji 3 Maja,
  • 24 maja 2024 r. – VII Wojewódzka Gala dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnościami,
  • 6 września 2024 r. – VII Ogólnopolski Lubelski Jarmark Bronowicki,
  • 10 listopada 2024 r. – koncert „Polsko Moja…” z okazji 106. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W/w wydarzenia zostały wysoko ocenione przez władze państwowe (Ministerstwo Edukacji Narodowej) oraz samorządowe Województwa Lubelskiego i Miasta Lublin.

 Wyróżnienia dla szkół i placówek oświatowych

Podczas wydarzenia wręczono pamiątkowe dyplomy szkołom i instytucjom, które szczególnie angażowały się w działania edukacyjne i patriotyczne:

  • Akademia Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie,
  • Przedszkole nr 9 w Lublinie,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa nr 31 w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa nr 33 w Lublinie,
  • VIII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie,
  • Zespół Szkół Budowlanych w Lublinie,
  • Liceum Ogólnokształcące i Liceum Sportowe Akademii Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie,
  • Szkoły LIDER w Lublinie,
  • VI Komisariat Policji w Lublinie.

Dyplomy Uznania dla osób zaangażowanych

Wyróżniono także osoby, które wykazały się wybitnym zaangażowaniem w rozwój społeczności lokalnej i działań patriotyczno-kulturalnych:

  • Przedstawiciele władz miasta Lublin: prezydent dr Krzysztof Żuk, zastępcy prezydenta: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Anna Augustyniak, Mariusz Banach i Tomasz Fulara.
  • Przedstawiciele środowisk kulturalnych i edukacyjnych: Magdalena Zaręba-Opalińska (Dyrektor Wydziału Kultury UM Lublin), ks. dr Marian Duma (Proboszcz parafii Św. Krzyża w Lublinie), ks. Andrzej Andruszak (Parafia Św. Krzyża), Marek Opaliński (Komendant VI Komisariatu Policji w Lublinie), Teresa Bogacka (Kanclerz Akademii WSEI), dr Sylwia Skrzypek-Ahmed (Dziekan Wydziału, prof. Akademii WSEI), Małgorzata Banach (Dyrektor LO i Liceum Sportowego Akademii WSEI), Małgorzata Pielecka-Sikorska (Z-ca Dyrektora LO i Liceum Sportowego Akademii WSEI), Emanuel Józefacki (Koordynator LO i Liceum Sportowego Akademii WSEI), Dorota Pietryka-Stępniak (Dyrektor Przedszkola nr 9 w Lublinie), Alicja Dudak (Dyrektor Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie), Elżbieta Barszcz (Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie), Jolanta Józefaciuk (Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie), Urszula Remiszewska (Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Lublinie), Kamil Dąbrowski (Dyrektor VIII LO w Lublinie), Artur Drozdowski (Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie), Andrzej Rudziński (Dyrektor Szkół LIDER w Lublinie), Violetta Stachyra (Z-ca Dyrektora Szkół LIDER w Lublinie), Beata Więckowska (Prezes LUBHOTEL w Lublinie)
  • Osoby organizujące wydarzenia: Andrzej Szyszko (Prezes SKML, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice), wiceprezesi SKML: Danuta Bochniarz (Przewodnicząca Rady Dzielnicy Bronowice) i Grażyna Tutka (Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Dzielnicy Bronowice), Zofia Gwóźdź (Członek Zarządu SKML), Anna Trusz-Krok (Sekretarz SKML), Mahmed Abdurzakov (SKML), Krzysztof Basiński (Redaktor, SKML), Maksymilian Szerega (SKML i Rada Dzielnicy Bronowice), Żenia Hopko (SKML)

Inwestycje w 2025 roku

Podczas spotkania omówiliśmy planowane w 2025 roku inwestycje na Bronowicach.

Rada Dzielnicy Bronowice 9 stycznia 2025 r. podzieliła środki z rezerwy celowej na rok 2025. Głównymi inwestycjami będą:

– kontynuacja budowy ciągu pieszego na odcinku od ul. Grabskiego do ul. Krańcowej 109

– wykonanie oświetlenia przy ul. Osada Rolna (dwie latarnie)

– dofinansowanie do wszystkich wydarzeń patriotyczno-kulturalnych

Ponadto na wniosek Rady Dzielnicy Bronowice, Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublin Bronowice oraz mieszkańców przy wsparciu władz Miasta i radnych miejskich do budżetu Miasta Lublin na rok 2025 wpisano następujące inwestycje:

– kontynuacja rewitalizacji Parku Bronowickiego – ok. 7 mln zł

– budowa Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26 – 80 079 581 zł

– remont budynku przy ul. Bronowickiej 3 – 306 730 zł

– wymiana nawierzchni na ul. Plagego i Laśkiewicza (od skrzyżowania z ul. Pogodną do skrzyżowania z ul. Rudlickiego) – 500 000 zł

– budowa boiska wielofunkcyjnego przy VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej  – 840 500 zł

– modernizacja kompleksu sportowego Orlik przy SP nr 33 wymiana nawierzchni na boiskach oraz siatki na piłkochwytach i ogrodzeniu -– 1 062 015 zł

– wymiana nawierzchni na ul. Łabędziej (od przychodni do budynku Banku Żywności) wraz z miejscami parkingowymi – 200 000 zł

– wykonanie miejsc parkingowych przy ul. Grabskiego (na odcinku od ul. Pogodnej do ul. Łabędziej) – 50 000 zł

– plac Wysokich Lotów przy Szkole Podstawowej nr 31 – 41 000 zł

– budowa chodnika od przystanku Grygowej 02 do wjazdu do parkingu podziemnego wraz ze schodami terenowym – 230 000 zł

– wymiana instalacji elektrycznej w VIII Liceum Ogólnokształcącym – 140 000 zł

– rewitalizacja (odnowa) boiska piłkarskiego, wielofunkcyjnego oraz części lekkoatletycznej przy SP nr 31 w Lublinie – 1 036 880 zł.

W Budżecie Miasta 2025 nie uwzględniono priorytetowych inwestycji:

– przebudowa i remont ul. Pogodnej na całej długości od Lotniczej do Hanki Ordonówny

– projekt i budowa Bronowickiego Centrum Kultury

Mieszkańcy Bronowic i Lublina oczekują na realizację Centrum Aktywności Lokalnej i Integracji Wielopokoleniowej przy ul. Krańcowej 106. W ubiegłym roku Rada Dzielnicy  Bronowice jednogłośnie podjęła uchwałę na wniosek mieszkańców i przeznaczyła na ten cel 50 tys. złotych z rezerwy celowej Rady Dzielnicy Bronowice na rok 2024.

Wydarzenia patriotyczno-kulturalne w 2025 roku

Podczas konferencji zaprezentowano i zatwierdzono harmonogram wydarzeń patriotyczno-kulturalnych na rok 2025, odbywających się w ramach Lubelskich Bronowickich Kulturaliów:

  • 3 maja 2025 r. – koncert patriotyczny „Świętujemy” z okazji 234. rocznicy Konstytucji 3 Maja,
  • 30 maja 2025 r. – VIII Wojewódzka Gala dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami, połączona z Międzynarodowym Dniem Dziecka,
  • wrzesień 2025 r. – VIII Ogólnopolski Lubelski Jarmark Bronowicki (planowany na 5 lub 12 września),
  • 11 listopada 2025 r. – gala patriotyczna „Polsko Moja…” z okazji 108. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Konferencja zakończyła się otwartą dyskusją, podczas której uczestnicy mieli możliwość podzielenia się swoimi pomysłami i sugestiami dotyczącymi przyszłych inicjatyw. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze, a organizatorzy podkreślili, że kontynuowanie tradycji patriotyczno-kulturalnych w Lublinie stanowi kluczowy element kształtowania tożsamości lokalnej i narodowej.

Partnerzy

 ul. Sokola 19/36
20-336 Lublin

andrzejsz.lublin@skm-bronowice.pl

Siedziba Rady Dzielnicy
dyżury poniedziałek od 10 do 12
 ul. Krańcowa 106
20-323 Lublin

Back to top