Sprawozdanie z Lubelskich-Bronowickich Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Lublinie połączonych z II Ogólnopolskim Lubelskim Jarmarkiem Bronowickim, która odbyła się w dniu 07.09.2018 r. na naszej „Małej Ojczyźnie” na Bronowicach na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Lublinie.
O godz. 10:00 w kościele parafialnym p.w. Świętego Krzyża w Lublinie odbyła się bardzo uroczysta Msza Święta za Ojczyznę celebrowana przez kilku wspaniałych księży, dla kilkuset mieszkańców Lublina i Województwa Lubelskiego, biorących w niej udział, rozpoczynając tym samym nowy rok szkolny 2018/2019. Patriotyczną homilię związaną ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski, wygłosił ksiądz Jan Rząd, dając słuchaczom prawdziwą lekcję historii.
Mszy Świętej towarzyszyła Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego z Lublina i chór Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie.
Po nabożeństwie wszyscy jej uczestnicy udali się wspólnie ulicami Lublina w asyście Orkiestry Wojskowej Garnizonu Warszawskiego na tereny boisk szkolnych Szkoły Podstawowej nr 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, gdzie odbyły się występy patriotyczno-kulturalne, gdzie zaprezentowały się lubelskie szkoły podstawowe i średnie prezentując własny program przygotowany na tą wielką historyczną uroczystość.
Wszystkie programy były solidnie wypracowane i zasługiwały na wysoką ocenę, a były przygotowane przez następujące szkoły: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26, Szkoła Podstawowa nr 31, Szkoła Podstawowa nr 33, VIII Liceum Ogólnokształcące, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej, Zespół Szkół LIDER i Zespół Szkół Budowlanych w Lublinie. Szkoda, że tej pracy młodzieży i ich rodziców nie oglądały władze oświatowe.
Podczas części oficjalnej wyróżniono kilkadziesiąt osób wręczono między innymi Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Medale Okolicznościowe Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin.
Na podstawie art. 138
Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
oraz ustawy o orderach i odznaczeniach
postanowieniem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został:
Pan Witold Woliński
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Pan Michał Kubasiewicz
Pan Piotr Mochol
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Pani Danuta Bochniarz
Pani Lucyna Mądra
Pan Artur Sadowski
Pani Violetta Stachyra
Pan Łukasz Tatara
MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
odznaczeni zostali:
Pani Lucyna Mądra
Pani Anna Trusz-Krok
Pani Agnieszka Szuwarska
Pani Violetta Stachyra
Pani Barbara Ostojewska-Laczmarczyk
Pani Violetta Robaczewska
Pani Ewa Mazuś
Okolicznościowymi Dyplomami Uznania Wojewoda Lubelski wyróżnił następujące osoby:
Pan Waldemar Czapczyński
Pan Władysław Żmuda
Pan Waldemar Fiuta
Pan Waldemar Wiater
Pan Krzysztof Rześny
Pan Jerzy Krawczyk
Pan Zbigniew Wideński
Pan Jacek Rudak
Pan Zygmunt Kalinowski
Pan Tomasz Jasina
Pan Modest Boguszewski
Pan Zdzisław Mróz
Pan Zbigniew Bartnik
Pan Bronisław Waligóra
Prezydent Miasta Lublina wyróżnił medalami następujące osoby:
MEDALE 700-lecia Miasta Lublin otrzymali:
Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”
Władysław Żmuda
Andrzej Woliński
Witold Woliński
Ks. Jan Rząd
Michał Kubasiewicz
Andrzej Kubasiewicz
Medale Prezydenta Miasta Lublin otrzymali:
prof. dr. hab. inż. Anna Halicka
Dariusz Dudzik
Hanna Aleksandrowicz
Andrzej Rudziński
Marcin Kręglicki
Maciej Zakrzewski
Edyta Bochniarz-Tyra
Adam Krzysiek
Dyplomy Prezydenta Miasta Lublin otrzymali:
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej (w ramie)
Piotr Matej
Małgorzata Szady
Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Formacji Tańca Towarzyskiego „Gamza” w ramach obchodów 65-lecia Politechniki Lubelskiej, oraz koncert zespołów: „Masters” i „BAFLO” oraz wokalistów: Montana – Daria Dąbrowska i Adrian Makar, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Lublina i Województwa Lubelskiego.
Występ Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej (więcej w galerii zdjęć)
Występ formacji Tańca Towarzyskiego „Gamza”.
Występ Adriana Makar zwycięscy VII edycji Mam Talent.
Występ Montany – Darii Dąbrowskiej.
Występ zespołu BAFLO.
Kolejny występ zaprzyjaźnionego z Lublinem zespołu MASTERS, który rozbawił licznie zgromadzoną widownię na Gali.
W naszych uroczystościach uczestniczyli także zasłużeni sportowcy – piłkarze nożni byli reprezentanci Polski – Władysław Żmuda, Krzysztof Rześny i inni, wychowankowie RKS „MOTOR” Lublin. Odbył się również w ramach uroczystości Turniej Piłki Nożnej.
Sportowa rywalizacja z rysem historycznym – taka była idea turnieju, którego gospodarzem była Akademia Piłkarska „Bronowice” w Lublinie. Poziom rywalizacji, ilość gier i zaangażowania boiskowego przyniosły wartościowe szkoleniowo popołudnie dla samych uczestników oraz sporą dawkę emocji dla kibicujących rodziców. W ceremonii dekoracji drużyn, które wystąpiły w naszym wydarzeniu udział osobiście wziął Władysław Żmuda, a także Zbigniew Bartnik, Adam Głowacz i Zbigniew Kozłowski.